niedziela, 10 czerwca 2012

Poradnik domowy - Soda

Cześć,

dziś zupełnie z innej beczki a mianowicie powrót do naszych "babcinych" sposobów w codziennym życiu.

SODA - ZASTOSOWANIE:

Obuwie = odświeżanie:
Chyba każdej z nas przydarzył się smrodliwy wypadek obuwniczy, szczególnie sportowe obuwie i balerinki mają do tego tendencje. Sama mimo używania wkładek odświeżających  zauważyłam iż np. po przemoczeniu balerinek zaczynał się po wysuszeniu wydzielać nieprzyjemny swądzik. Często jest to po prostu wina kleju lub materiału, który jest zastosowany w obuwiu.
Aby odświeżyć obuwie i pozbyć się nieprzyjemnych zapachów należy wsypać znaczną ilość sody aby przykryć wkładkę (można potrząsnąć butkiem aby soda dostała się we wszystkie zakamarki). Tak przygotowane buty zostawiamy najlepiej na 24h. Zabieg możemy powtarzać wielokrotnie w zależności od indywidualnych potrzeb. Jest to w pełni bezpieczny sposób więc nie macie się co martwić o ewentualne skutki uboczne.


Tkaniny = wybielanie
Soda sprawdza się świetnie w roli wybielacza do białych zaznaczam BIAŁYCH tkanin. Na 3 litry wody wsypujemy 2-3 łyżki sody i umieszczamy poplamioną tkaninę na ok. 2-3 godziny. U mnie się to świetnie sprawdziło na białej marynarce lnianej gdzie antyperspirant zostawił brzydkie zażółcenia pod pachami.


Dom = odświeżanie, czyszczenie
  • Sodę mieszamy razem z ulubionym zapachem soli do kąpieli np w ładnym kieliszku. Soda wyciąga paskudne zapachy z powietrza a sól nadaje delikatnego zapachu.
  • Sodę możemy wsypać do kieliszka i wstawić do lodówki dzięki czemu unikniemy brzydkich zapachów, które czasem powstają a także mieszaniu się poszczególnych zapachów. Do tego możemy położyć na talerzyku kilka plasterków cytryny, która ma podobne zastosowanie co soda ale nadaje także subtelny zapach w lodówce.
  • Soda sprawdza się także jako świetny środek do mycia szyb i luster. Na 1-1,5 l wody ciepłej dodajemy 2 łyżki sody i 2-3 łyżki octu. Opcjonalnie dodajemy 3 kropelki gliceryny dla efektu nabłyszczenia. 
  • Do podanej wcześniej mieszanki (ale już bez gliceryny) możemy dodać kilka kropel ulubionego zapachu perfum lub olejku eterycznego i powstaje nam świetny odświeżacz powietrza.
  • Pastą sodową możemy bardzo ładnie doczyścić z osadów biżuterię czy sztućce - łyżeczkę sody mieszamy z mniej więcej łyżeczką pasty do zębów.


Zdrowie = działanie antybakteryjne
  • Soda służy również naszemu zdrowiu. Do szklanki z ciepłą wodą dodajemy łyżeczkę sody i powstaje płyn antybakteryjny do płukania jamy ustnej. Przygotowany płyn zamykamy w ciemnej butelce po np. syropie na gardło (oczywiście umytej) i możemy go stosować wielokrotnie. Soda jest naturalnym środkiem przeciwbakteryjnym ograniczając ilość paskudnej bakteriozy dzięki czemu przeciwdziała próchnicy i paradontozie. Jest to świetna alternatywa do sklepowych środków odświeżających tym bardziej jeśli nie odpowiada nam uczucie alkoholowego pieczenia na języku. 
  • Wyżej opisanym płynem możemy także się wspierać w różnorodnych nieżytach górnych dróg oddechowych jak np. angina, przeziębienia itp. Jak stosujemy - po prostu przepłukujemy gardło. Soda poza działaniem antybakteryjnym ma także działanie przeciwzapalne co powoduje wspomaganie walkę naszego organizmu z chorobą.
  • Płukanka sprawdza się również jako środek na tzw. "afty" - takie małe, białe paskudztwa w jamie ustnej, które w znaczącym stopniu potrafią uprzykrzyć życie. Niektórzy mają do nich tendencję już od dzieciństwa u innych pojawiają się w stanach obniżonej odporności czy po zabiegach dentystycznych. 

           Jak widać soda ma wielorakie zastosowanie a jest w miarę naturalnym i bezpiecznym środkiem, co uważam iż w obecnych czasach gdzie wszędzie mamy styczność z chemią jest dość ważnym kwestią. Dodatkową korzyścią tego produktu jest śmieszna cena za 100 g zapłaciłam 1,10 zł. (orientacyjnie 1 łyżeczka sody ma ok. 5 g).


Jakie macie swoje sposoby na wykorzystanie sody?


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz